سون مووی|دانلود فیلم جدید

نقد فیلم Tomb Raider (توم ریدر) - سون مووی|دانلود فیلم جدید

--
  • تاریخ : ۹ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 25 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای نقد فیلم Tomb Raider (توم ریدر) بسته هستند

بیاتومگ – گرچه فیلم Tomb Raider (توم ریدر) در لحظه سرگرم‎کننده است و به طرزی هیجان‎انگیز و پرتکاپو، داستان را پیش می‎برد، اما هرگز به این سطح دست پیدا نمی‎کند تا خود را یک اقتباس سینمایی از یک بازی ویدیویی معرفی کند که شما بخواهید به جای خود بازی، به تماشای فیلم بنشیند. با نقد این فیلم همراه باشید.

بازی‎های ویدیویی توم ریدر (یا سارق مقبره یا مهاجم مقبره) از حدود سال ۱۹۹۶ در دسترس مخاطبان بوده و در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی بود که برای اولین بار، در قالب دو فیلم سینمایی با بازی آنجلینا جولی در نقش اصلی، وارد دنیای سینما شد. فیلم توم ریدر ۲۰۱۸، فیلمی بازسازی از این مجموعه فیلم‎ها می‎باشد که همانند بازی بازسازی منتشر شده در سال ۲۰۱۳، حس واقع‎گرایی بیشتری در درون این ماجراجویی باستانی و جهانگردی وارد و در عین حال، احساس نرم و احساساتی خود را حفظ می‎کند. بازسازی فیلم‎های توم ریدر با وجود ایفای نقش کاراکتر اصلی فیلم به نام لارا کرافت توسط بازیگر برنده جایزه اسکار، آلیسیا ویکاندر و حضور رور اوتاگ (کارگردان نروژی فیلم فاجعه‎ای و هیجان‎انگیز The Wave 2015 (موج)) در جایگاه کارگردانی، یک راه‎اندازی سینمایی مجدد سرگرم‎کننده اما توخالی است. گرچه این فیلم در لحظه سرگرم‎کننده است و به طرزی هیجان‎انگیز و پرتکاپو، داستان را پیش می‎برد، اما هرگز به این سطح دست پیدا نمی‎‌کند تا خود را یک اقتباس سینمایی از یک بازی ویدیویی معرفی کند که شما بخواهید به جای خود بازی، به تماشای فیلم بنشیند.

در فیلم توم ریدر، لارا یک زن ۲۱ ساله است که روزهای خود را با بی‎دقتی سپری می‎کند و این در حالی است که زندگی خود را به عنوان یک پیک دوچرخه‎سوار در دوره مدرن شهر لندن به جلو می‎برد. لارا که همچنان از ناپدیدشدن مرمورز پدرش به نام ریچارد (دومینیک وست) در هفت سال قبل رنج می‎برد، با وجود آنکه به میراث و ثروت بسیار بزرگی دسترسی دارد، مصمم است تا برای خودش درآمد کسب کند. او همچنین تقاضاهای مکرر آنا میلر (کریستین اسکات توماس)، شریک تجاری قدیمی پدرش، برای بدست گرفتن کنترل تشکیلات جهانی پدرش به نام کرافت هولدینگ را رد می‎کند. با این حال، زمانی که لارا حقیقت را در مورد پدرش و اینکه او درست قبل از ناپدید شدنش چه هدف و کاری داشته را متوجه می‎شود، همه چیز تغییر می‎کنند.

فیلم Tomb Raider (توم ریدر)
فیلم Tomb Raider (توم ریدر)

مشخص می‎شود که ریچارد در حال تحقیق و پژوهش در مورد افسانه ملکه یاماتای به نام هیمیکو، و همچنین سازمانی مرموزی بوده که با نام ترینیتی شناخته می‎شود، سازمانی که برای اهداف شریرانه و خرابکارانه خود به دنبال پیدا کردن مقبره هیمیکو می‎باشد. با وجود هشدار ضبط شده‎ای از ریچارد برای نابود کردن تمام تحقیقاتش، لارا تصمیم می‎گیرد تا در عوض نابود کردن همه چیز، به جستجوی جزیره یاماتای بپردازد، به امید اینکه حقیقت اتفاقی که برای پدرش افتاده را متوجه شود. با کمک پسر کاپیتان قایقی که سال‎ها پیش، ریچارد را به جزیره یاماتای برده به نام لو رن (دنیل وو)، لارا موفق می‎شود تا خود را به این جزیره دوردست برساند. در آنجا، او با متایاس ووگل (والتون گاگینز) برخورد می‎کند. ووگل یک باستان‎شناس است که برای سازمان ترینیتی کار می‎کند و پس از سال‎ها تحقیق، هیچ چیزی جلودار او برای پیدا کردن مقبره هیمیکو نیست.

فیلمنامه فیلم توم ریدر توسط نویسنده نسبتا تازه‎واردی به نام جنیوا رابرتسون-دورت و الیستر سیدنز (Trespass Against Us) و بر اساس داستانی از رابرتسون-دورت و ایوان دورتی (Teenage Mutant Ninja Turtles) نوشته شده که نتیجه آن، یک داستان سرمنشا و سودمند لارا کرافت و همچنین دنباله/پیش‎درآمدی برای فیلم‎های با بازی آنجلینا جولی می‎باشد. علاوه بر این، این فیلم یک قسمت آغازین شکوهمند و برجسته برای دنباله‎های آینده می‎باشد. در این فیلم، تهدیدهای داستانی بزرگ معلق رها می‎شوند و فیلم، تلاش‎های جهان‎سازی خود را به جای به خدمت درآوردن برای داستان جاری، بیشتر به سوی برپا کردن یک مجموعه فیلم به کار می‎گیرد. طبیعتا، فیلم توم ریدر نسبت به داستان و طرح، بیشتر توسط اکشن و عمل به جریان درمی‎آید و قصد دارد تا این احساس را ایجاد کند که مهم نیست لارا در کجاست، همیشه در هر گوشه‎ای برای او خطر کمین کرده است. با این حال، در نهایت، صحنه‎ها و بخش‎های اکشن فیلم، به جای مجموعه اتفاقاتی که یک داستان ساده و موثر را شکل می‎دهند، بیشتر احساس چالش‎های درون بازی ویدیویی را منتقل می‎کنند که در آن، لارا باید بر آن غلبه کند تا به مرحله بعدی برسد.

فیلم Tomb Raider (توم ریدر)
فیلم Tomb Raider (توم ریدر)

با این حال، فیلم توم ریدر به خوبی می‎داند که در هر زمان، پای خود را از روی پدال گاز بر دارد و همین سبب شده تا دیدن صحنه به صحنه فیلم، فریبنده و جذاب باشد. به طور مشابه، ویکاندر در فیلم، یک لارا کرافت مستحکم و قوی ایجاد کرده که هدفش، رویکردی بیشتر فمینیستی برای کاراکتر و افسانه‎های بزرگتر توم ریدر می‎باشد. فیلم در این زمینه تا حدودی موفق بوده و همین، به کاراکتر لارا اجازه می‎دهد تا بدون آنکه در همان زمان، به جنسیت اشاره کند یا به ماهیت بپردازد، بر برخی از چالش‎های فیزیکی نسبتا خسته‎کننده و فرسایشی چیره شود و از ذهنش استفاده کند. گاهی اوقات، بازی‎های بازسازی نیز کوشش داشتند تا این کار را انجام بدهند. در هر صورت، این نسخه از لارا کرافت، همچنان تاحدی دو بعدی است و جدا از بی‎پروایی و عزم راسخ، فاقد ویژگی و جنبه‎های شخصیتی جالب و حائز اهمیت است. رابطه لارا با پدرش نیز تاثیر عاطفی و احساسی چندانی را نمی‎گذارد و بیشتر از هر چیز دیگری، به عنوان یک وسیله داستانی برای انگیزه دادن به لارا و هدایت تکامل کاراکتر او در طی فیلم به کار می‎رود.

تلاش‌های فیلم توم ریدر برای ایجاد یک مضمون ریشه‎ای در مورد پدری و پدر بودن نیز نارسا است و به موفقیت نمی‎رسد چراکه مشکلات کاراکترهای مختلف با پدرهایشان (از جمله لارا) هرگز با عمق واقعی مورد بررسی قرار نگرفتند. همانطور که در مورد کاراکتر لارا صدق می‎کند، بازیکنان اصلی فیلم، شخصیت‎هایی سطحی هستند که اگر برای بازی و عملکرد بازیگرانشان نبود، آنها به سادگی فراموش می‎شدند. به خصوص بازیگر دنیل وو که با به‌دوش کشیدن اندکی از زمختی و گیرایی کاراکتر قهرمانش در سریال Into the Badlands (به درون بدلندز)، کمک کرده تا کاراکتر لو به‎یادماندنی‎تر باشد. به طور مشابه، گاگینز نیز تلاش خود را کرده تا کاراکتر ووگل کمتر شبیه یک شرور سطحی احساس شود و بیشتر شبیه به یک شرور خسته از جهان احساس شود که اهدافش قابل درک باشند، حتی اگر راهکار و اعمال او برای رسیدن به این اهداف، نادرست و غلط باشند.

فیلم Tomb Raider (توم ریدر)
فیلم Tomb Raider (توم ریدر)

از لحاظ ساخت و ساز، فیلم توم ریدر عمدتا موفق می‎شود تا به این مجموعه یک بازسازی و دگرگونی شجاعانه و واقع‎گرایانه بدهد. کارگردان اوتاگ و فیلمبردارش جورج ریچموند (فیلم‎های Kingsman) بسیاری از بدلکاری‎ها و صحنه‎های مبارزه فیلم را در نمای نزدیک و با برش‎های سریع فیلمبرداری کرده‎اند که به فیلم، سبک خشن و آشفته‎ای به سبک فیلم‎های Jason Bourne (جیسون بورن) می‎دهد. در عین حال، آنها تقلا می‎کنند تا به صورت یکپارچه عناصر سی‎جی‎آی یا تصاویر تولیدشده توسط کامپیوتر را با مکان‎ها و دکور‎های واقعی فیلم ترکیب نمایند. خوشبختانه فیلم همراه با موسیقی متنی هیجان‎انگیز و بانشاط از تام هالکنبرگ ملقب به جانکی ایکس‎ال است که احساس مهیج و حماسی اقدامات فیلم را حفظ می‎کند.

احتمالا فیلم توم ریدر به عنوان فیلمی که در نهایت نفرین اقتباس‎های سینمایی از بازی‎های ویدیویی را شکست، شناخته نخواهد شد اما این فیلم نشان داد که این اقتباس‎ها می‎توانند یک ژانر آراسته در دنیای سرگرمی باشند. این فیلم در محتوای خود دچار فقدان است، هرچند، از گرفتار شدن در افسانه و اسطوره‎های پیچیده اجتناب می‎کند. اینکه آیا دنباله‎های بهتری از این فیلم ساخته خواهد شد یا خیر همچنان نامشخص است اما حداقل، آلیسیا ویکاندر ثابت کرده که به عنوان یک ستاره اکشن معتبر در سینما، آینده درخشانی دارد.

امتیاز: ۵/۱۰

نوشته نقد فیلم Tomb Raider (توم ریدر) اولین بار در بزرگترین پایگاه خبری فیلم و سریال »» Bia2Mag. پدیدار شد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.